Selülit, deri altında özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile ortaya çıkan, portakal ile ilişkili bölgesel bir dolaşım bozukluğudur.Ancak selülitin tamamen ortadan kaldırılabilecek bir durum olmadığı bilinmelidir.

Selülite Ne Sebep Olur?

Selülitli vücut bölgesinde kan dolaşımının yavaşlaması anlamına gelir. Kan dolaşımının yavaşlaması varis ve selülit sorunlarını beraberinde getirir. Düzensiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam selülit oluşumunun nedenleri arasında olabilir. Ancak selülitin temel nedeni, bölgedeki kan dolaşımının yavaşlaması hatta durmasıdır. Vücuttaki dolaşım sorunu çözülmedikçe selülitten kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Selülit 3 grupta incelenebilir;

  1. derece; Bu gruptaki selülitler dışarıdan görünmez. Ancak parmakla sıkıldığında turuncu bir görünüm oluşur. Sinsi bir selülit çeşididir ve vücudun birçok bölümünü kısa sürede kaplayabilir.
  2. derece; Selülitler hafif görünür ancak çok belirgin değildir. Oturma ya da yanlış pozisyonda ortaya çıkabilir ancak çıplak gözle bakıldığında selülitli bölge izlenimi vermez.
  3. derece; Selülit görünümü çok belirgindir ve bazen ağrıya neden olabilir.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler; Fizyolojik farklılıklar düzensiz yaşam tarzı ve genetik yatkınlık olarak sıralanabilir.

Fizyolojik ve hormonal farklılıklar arasında dolaşım bozuklukları, östrojen fazlalığı, sindirim sistemi bozuklukları yer alırken, düzensiz yaşam tarzı aşırı karbonhidrat ve yağ tüketimi, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam, stres, dar giysiler, topuklar, alkol ve sigara kullanımını içerir.

 

Genetik bir yatkınlık olarak özellikle Akdeniz ülkeleri selülite genetik yatkınlık göstermektedir. Düz ayakları olan kişilerde de görülme olasılığı daha yüksektir.

Selülit Oluşumunu Önlemek İçin;

Karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtmak.

Tuz tüketimini en aza indirmek.

Bol su içmek, günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir.

Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimini azaltmak.

Alkol ve sigaradan kaçınmak.

Sıkı giysiler giymemek. Her zaman yüksek topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır.